Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

″Spotkanie z seniorami w DDPS w Jeleniej Górze″

k.tecza, 16 stycznia 2019 10:05

W poniedziałek 14 stycznia 2019 roku miało miejsce kolejne spotkanie z seniorami podczas którego opowiedziałem im o górach. O tym jak po nich chodzić, jak w ogóle przygotować się do takiej wyprawy i na co trzeba zwracać uwagę by bezpiecznie wrócić do domu. Chodzi o to by nasi seniorzy nie rezygnowali w pewnym wieku z aktywności, z ruchu na świeżym powietrzu. Ta bowiem pomaga utrzymać kondycję fizyczną na odpowiednim poziomie. Oczywiście nie chodzi tutaj by podejmować takie wyzwania wbrew rozsądkowi. Trzeba mierzyć zamiary na swoje możliwości. Często bowiem, ze względu na różne trapiące nas schorzenia, takie wyjście na spacer jest niemożliwe. Dobrze by wówczas uruchamiać swoją wyobraźnię. By nie poddać się. A żeby mieć o czym marzyć najlepiej spotkać się z osobami, które wciąż wędrują i mogą opowiedzieć o swoich podróżach.
Właśnie dlatego Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca na mocy porozumienia między Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym a Związkiem Gmin Karkonoskich postanowiła kontynuować podjęte w roku poprzednim działania i organizować spotkania krajoznawcze z seniorami. Ale nie tylko. Nie mniej ważnym odbiorcą jest młodzież. I dlatego wiele spotkań będzie podejmowanych w porozumieniu ze szkołami.
Na poniedziałkowym spotkaniu w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze opowiedziałem seniorom o Tanzanii. Jest to kraj do którego wybiera się corocznie wielu Polaków. Oczywiście głównym celem naszych rodaków w tym afrykańskim kraju jest Narodowy Park Kilimanjaro. Od razu powiem, że wyprawa na najwyższą górę Afryki wcale nie jest przeznaczona wyłącznie dla ludzi młodych. W historii, i to nie tak bardzo odległej, zapisały się osoby, które weszły na ten szczyt mając ponad 86 lat! Ale Tanzania jest tak ciekawym krajem, że pomijając rejon masywu Kilimanjaro mamy co oglądać. Warto wybrać się na spacer by zobaczyć jak wygląda miasto i czym różni się ono od wsi. Bo, co z reguły jest dla nas zaskoczeniem, drogi są tutaj często w lepszym stanie niż te z jakich korzystamy u nas w kraju. W asfalcie nie ma dziur, nawierzchnia jest gładka i nie rozpływa się w afrykańskim słońcu. Poza tym ulice w miastach z reguły są zadbane i czyste. Nie widać by ktoś tam wyrzucał śmieci gdzie popadnie. Oczywiście w dużych ośrodkach miejskich obok przeszklonych wieżowców zobaczymy małe domki i chatki, często w opłakanym stanie. Ciekawie wygląda zabudowa wiejska, w której dominują wysokie betonowe ogrodzenia chroniące małe murowane domki kryte blachą. Zaskoczeniem dla każdego są dziesiątki tysięcy roślin wystawionych wzdłuż dróg. Co jakiś czas przygotowane jest miejsce gdzie można stanąć samochodem i nabyć jakiś ciekawy okaz. Ludzie z reguły są życzliwi dla turystów i chętnie pomogą jeśli zajdzie taka potrzeba. Jedyne co nas niepokoi to fakt, że mimo ponad trzydziestu stopni w plusie oni często chodzą ubrani w swetry i grube marynarki.
Gdy poczujemy tęsknotę za Polską wystarczy wyjechać poza miasto by dostrzec nasze bociany, które także przybyły tu tak jak my na jakiś czas.
Tym razem opowiedziałem moim słuchaczom także o Karkonoszach. Przedstawiłem wiele ciekawostek i zdradziłem kilka tajemnic. Pokazałem jak wyglądają nasze góry w okresie zimowym.
Mam nadzieję, że moja wizyta i to co pokazałem oraz o czym opowiadałem pozwoliła chociaż na chwilkę wyrwać się z rutynowego spędzenia czasu. A nagrodą za moją pracę były uśmiechnięte twarze słuchaczy.