Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

″Zapomniane punkty widokowe″

al, 18 maja 2018 09:07Dawne atrakcje turystyczne subregionu przypomniane przez krajoznawcę i archiwistę — Inspiracja dla miłośników turystyki, krajobrazu, historii i naturalnego piękna

ZAPOMNIANE PUNKTY WIDOKOWE

Być może najdawniejsze punkty widokowe zrodziły się z prozaicznej potrzeby wypatrywania wrogów, zwierzyny, groźnych zjawisk przyrodniczych. A może jednak od zarania człowiek, łaknący piękna i duchowych przeżyć, lubił zerkać na krajobraz... W epoce dronów i wirtualnej rzeczywistości zdawać by się mogło, że punkty widokowe w górach i na pogórzu nie mają racji bytu. A jednak nic, nawet najbardziej wyrafinowana technika wizualizacji i obrazowania nie zastąpi urokliwego, przepełnionego pięknem i naturalnymi efektami świetlnymi widoku z dogodnego miejsca.

Pewnie dlatego punkty widokowe od początku turystyki cieszyły się szaloną popularnością. Urządzano je nawet w miejscach, które nie oferowały nadzwyczajnych widoków, lecz opatrzone gospodą, bądź schroniskiem, z czasem stawały się atrakcją samą w sobie.

W Zachodnich Sudetach, zwłaszcza w niższych niż Karkonosze pasmach Rudaw, Gór Kaczawskich i Gór Izerskich, było takich punktów widokowych wiele. Współcześnie korzystamy z nielicznych. Niektóre zniknęły tylko z map, a inne pochłonęła przyroda i nie nadają się do bezpiecznego korzystania.
Te zrujnowane lub zapomniane przypomina publikacja Andrzeja Mateusiaka (wiceprezesa jeleniogórskiego oddziału PTTK) oraz Ivo Łaborewicza (kierownika jeleniogórskiej placówki Archiwum Państwowego we Wrocławiu). Historia opisanych przez nich punktów widokowych może się stać inspiracją do odkrywczych wycieczek.

Autorzy publikacji zamieszczając szczegółowe opisy, trasy dojazdu, drogi dojścia itp., popierając je archiwalnymi fotografiami i rycinami, zrobili coś więcej niż kolejny przewodnik. Pokazali jak wyglądał dawniej subregion. Zarazem oceniając atrakcyjność turystyczną i proponując rozwiązania techniczne, stworzyli niemal gotowy katalog dla tych, którzy mogliby przywrócić dobre widoki zapomnianym atrakcjom.

ZAPOMNIANE PUNKTY WIDOKOWE

Zapomniane punkty widokowe: przewodnik - inspiracja dla miłośników turystyki
Zapomenuté vyhlídky: průvodce - inspirace pro milovníky turistiky

• Andrzej Mateusiak, Ivo Łaborewicz; tł. Helena Jankowska
• Jaremen Press, Jelenia Góra 2014

Dwujęzyczna publikacja jest dostępna w Dziale Regionalnym Książnicy Karkonoskiej oraz w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej.