Szukaj w

Wszędzie
Obiektach
Wydarzeniach
Artykułach
Galeriach

Zaawansowane

Tylko ze zdjęciem
Szukaj także w opisach

Kategoria

″Obraz Hermanna Hendricha trafia do Muzeum"Dom Braci Hauptmannów"″

k.tecza, 3 października 2016 12:20

W piątek 30 września 2016 r. przybyli do Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie byli świadkami niezwykłego wydarzenia. Burmistrz Szklarskiej Poręby, pan Mirosław Graf, wyraził zgodę na przekazanie, znajdującego się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, obrazu Hermanna Hendricha do Muzeum. Dyrektor Szkoły pani Justyna Kozik podpisała akt darowizny obrazu a dyrektor Muzeum Karkonoskiego, pani Gabriela Zawiła podpisała przyjęcie tegoż obrazu.
Obraz pt. „Wielki Staw w Karkonoszach wieczorową porą” będzie znajdował się na stanie Oddziału Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie. W tej pięknej uroczystości uczestniczyła dyrektor Domu Braci Hauptmannów pani Bożena Danielska.
Sekretarz Miasta Szklarskiej Poręby Feliks Rosik zapoznał obecnych na spotkaniu z zapisami aktu darowizny. Poinformował także, że Rada Miasta Szklarskiej Poręby podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Hofmanowskim.
Obraz Hendricha odsłonili pani Justyna Kozik oraz Stanisław Kozina, zastępca burmistrza Szklarskiej Poręby. Oczywiście obraz, zanim zostanie udostępniony publiczności, musi zostać poddany konserwacji, ale to już będzie zadanie nowego właściciela.
Przemysław Wiater w swoim wystąpieniu przybliżył postać Hermanna Hendricha, który wybudował w Szklarskiej Porębie Halę Legend. Umieścił w niej 8 wielkoformatowych obrazów poświęconych legendzie Ducha Gór. Każdy z prezentowanych obrazów zawierał oprócz konkretnego miejsca w Karkonoszach element legendy. Każdy też posiadał dwa tytuły. Obraz przekazany w dniu dzisiejszym do muzeum pozbawiony jest już elementu tajemniczego władcy gór. Nic dziwnego, wszak powstał niemal dwadzieścia lat później. Sama Hala Legend nie dotrwała do naszych czasów. Spłonęła w latach 60-tych poprzedniego stulecia. Do dzisiaj nie wyjaśniono okoliczności tego zdarzenia. Nie wiadomo także co stało się z samymi obrazami.